سه کشته و ده‌ها زخمی؛ تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در تهران به درگیری و خشونت کشیده شد

منتشرشده در

Daravish.jpg

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در اطراف خانه دکتر نورعلی تابنده قطب این سلسله با شلیک تیر مستقیم و هوایی و گاز اشک آور از سوی پلیس و پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف از سوی معترضان به خشونت کشیده شد. در حالی که منابع دراویش از زخمی و بازداشت شدن تعدادی از دراویش خبر می‌دهند سخنگوی پلیس نیز گفت سه مامور نیروی انتظامی در جریان این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

کسری نوری، یکی از دراویش معترض که در محل حضور داشت روز سی ام بهمن به کمپین حقوق بشر در ایران گفت دست کم سه درویش به در پی شلیک ماموران نیروی انتظامی زخمی شده و تعدادی از معترضان نیز با ضرب و شتم بازداشت شده‌اند، کسری نوری اسامی دو تن از دراویش زخمی بر اثر شلیک گلوله را محمد ثلاث و سعید سلطان‌پور اعلام کرد و گفت ده‌ها تن نیز به دلیل اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور و سنگ و چوب زخمی شده‌اند.

دراویش گنابادی روز دوشنبه سی ام بهمن در اعتراض به بازداشت نعمت الله ریاحی یکی از اعضای این گروه در نزدیکی کلانتری ۱۰۲ تهران واقع در منطقه پاسداران تجمع کرده بودند که با دخالت پلیس به خشونت و درگیری کشیده شد، در ویدئوهایی که از این درگیری‌ها در اینترنت منتشر شده شلیک تیر مستقیم و هوایی و گاز اشک آور از سوی پلیس و پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف از سوی معترضان دیده می‌شود.

کسری نوری همچنین به کمپین گفت علاوه بر ماموران نیروی انتظامی تعداد زیادی از نیروهای لباس شخصی نیز در محل حضور دارند و با سنگ و چوب به دراویش حمله می‌کنند: «ماموران نیروی انتظامی که با لباس فرم حضور دارند ولی به همان اندازه یا بیشتر هم لباس شخصی بودند و هنوز هستند و معترضان تصور می‌کردند عابرند ولی وقتی با سنگ و چوب به معترضان حمله کردند فهمیدیم که مامورند ولی مشخص نیست به چه نهادی تعلق دارند.»

کسری نوری گفت از کشته شدن سه مامور نیروی انتظامی با اتوبوس یکی از دراویش اطلاع ندارد و نمی‌تواند آن را تایید یا تکذیب کند. کانال تلگرام مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منعکس می‌کند نیز بدون اشاره به موضوع کشته شدن سه مامور نیروی انتظامی نوشت خشونت و درگیری از سوی پلیس آغاز شده است. این کانال نوشت تا ساعت ۲۱ سی ام بهمن محاصره تعدادی از دراویش در اطراف خانه قطب این سلسله همچنان ادامه دارد و دراویش زیادی نیز از شهرستان‌ها برای پیوستن به دراویش معترض راهی تهران شده‌اند.

در مقابل خبرگزاری فارس نیز از کشته شدن سه مامور نیروی انتظامی حاضر در این درگیری‌ها خبر داد. خبرگزاری فارس علت کشته شدن سه مامور نیروی انتظامی را زیر گرفته شدن توسط اتوبوس یکی از معترضان اعلام کرد و در توییتر نوشت: «حمله خشمگین یکی از هوداران این فرقه با یک دستگاه اتوبوس به صف ماموران نیروی انتظامی در مقابل کلانتری آن را به یک حادثه مرگبار و خونین تبدیل کرد و ۳ نفر از ماموران نیروی انتظامی شهید شدند.»

محسن همدانی معاون امنیتی استانداری تهران نیز با غیرقانونی خواندن تجمع دراویش از تشکیل جلسه شورای تامین استان تهران خبر داد و با تایید خبر تیراندازی در منطقه تجمع دراویش گفت هنوز از این تیراندازی و دلایل آن جزییاتی در دست نیست. شورای تامین استان نهاد پایین‌دستی شورای امنیت کشور در سطح استانی است که ریاست آن بر عهده استاندار است.

حدود ساعت ۲۱ سی ام بهمن سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خبر کشته شدن سه مامور نیروی انتظامی را تایید کرد. سردار منتظرالمهدی به تلویزیون جمهوری اسلامی ایران گفت ضارب به همراه هشت تن دیگر بازداشت شده‌اند و امنیت در منطقه برقرار شده است. در ویدئوی کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، یک دستگاه اتوبوس سفید رنگ با حرکت به سمت ماموران نیروی انتظامی تعدادی از آنان را زیر می‌گیرد.

دراویش گنابادی گروهی با عقاید عرفانی و یکی از شاخه‌های تشیع است که طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی ایران به دلیل اختلاف قرائت آنان از اسلام و تشیع همواره از سوی جمهوری اسلامی هدف تبعیض‌های مختلفی در زمینه تحصیل و کار بوده‌اند و بارها بازداشت و زندانی شده‌اند. دکتر نورعلی تابنده قطب و رهبر این گروه نیز در اوایل دهه شصت خورشیدی مدتی زندانی بود.

دراویش گنابادی روز پانزدهم بهمن ماه نیز در اعتراض به محاصره خانه نورعلی تابنده قطب این سلسله از سوی ماموران امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه او در منطقه پاسداران تهران تجمع کرده بودند که پس از پراکنده شدن ماموران، دروایش حاضر در محل نیز به دستور قطب این سلسله محل تجمع را ترک کردند. دراویش معترض تردد و حضور به گفته آنان سنگین و مشکوک ماموران انتظامی و امنیتی در اطراف خانه رهبرشان را نشانه‌هایی از نقشه نهادهای امنیتی برای بازداشت احتمالی او و برخورد با دراویش می‌دانند و خواستار پراکنده شدن و عقب‌نشینی نیروهای امنیتی هستند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s