وضعیت وخیم احسان مازندرانی در زندان و درخواست یک نماینده مجلس از قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده او

منتشرشده در

Ehsan-Mazandarani1-1-1-1

الیاس حضرتی، نماینده مجلس روز پنجشنبه اول شهریور ماه در نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه خواستار «رسیدگی قانونی به پرونده احسان مازندرانی با توجه به وضعیت جسمی« او شد. این نماینده مجلس در نامه خود تلویحا با اشاره به این‌که تاکنون روند رسیدگی به پرونده این روزنامه‌نگار قانونی نبوده، خواستار رسیدگی به پرونده او با توجه به وضعیت نامناسب جسمی‌اش شده است. یک ماه به تمام شدن حکم این روزنامه‌نگار باقی نمانده و مشخص نیست به چه دلیل با انتقال او به خارج از زندان برای درمان مخالفت می‌شود.

الیاس حضرتی در این نامه خطاب به رییس قوه قضاییه با اشاره به بازگشت غیر قانونی احسان مازندرانی به زندان پس از آزادیش نوشته است: «حتما مستحضرید که آقای احسان مازندرانی، مدیر مسوول اسبق روزنامه فرهیختگان و از همکاران مطبوعاتی مدت‌ها پیش محکوم و مشغول تحمل حبس بود که مدتی پیش آزاد شد و پس از چند روز دوباره با این عنوان که اشتباه صورت گرفته به زندان برگردانده شد.»

این نماینده مجلس با اشاره به نامه هسر احسان مازندرانی درباره‌ وضعیت ناخوشایند جسمی آقای مازندرانی نوشته است: «تحمیل مجازات و حبس هر محکومی باید به گونه‌ای باشد که رافت و ملاطفت اسلامی هم همراه داشته باشد.» الیاس حضرتی در ادامه نوشته: «ای کاش مرجعی برای رسیدگی به این درخواست‌‌های ساده وجود داشت که نیازی به پیگیری نمایندگان نبود.» او\

تاکید کرده چنین وضعیتی برای قوه قضاییه «نقطه منفی محسوب می‌شود.»

این نماینده مجلس حتی غیرمستقیم به بازداشت‌های فله‌ای و بدون مستندات کافی روزنامه نگاران اشاره کرده «مساله محکوم کردن افراد از هر صنف و حرفه‌ای یک بحث که قصد ورود به آن را ندارم.»

در سال‌های اخیر نمایندگان مجلس در مورد برخی از زندانیان سیاسی نامه به مسوولان قوه قضاییه نوشته و خواستار رسیدگی عادلانه به وضعیت آن‌ها شده‌اند. پیش از این ۱۷ نماینده مجلس در مهرماه ۱۳۹۵ طی نامه‌ای به رییس قوه قضاییه خواستار نقض حکم ۱۶ سال حبس نرگس محمدی شده بودند.

الیاس حضرتی مدیر مسوول روزنامه اعتماد است و مدتی پیش ساسان آقایی، معاون سردبیر این روزنامه نیز بازداشت شد و تاکنون بدون اتهام مشخصی در زندان اوین به سر می‌برد.

ملیحه حسینی، همسر احسان مازندرانی روز سه شنبه ۳۱ مرداد ماه در توییتر خود نوشت که این روزنامه نگار «در حالت نیمه بیهوش با فشار زیر هشت، قند زیر ۴۰ و ضربان قلب ۱۳۰ به بهداری زندان اوین منتقل شده اما دکتر تنها سطح هوشیاری او را کنترل و اعلام کرده برای درمانش نمی تواند اقدامی انجام دهد.»

همسر این روزنامه نگار در اینستاگرام خود هم نوشته که اگر اگر اتفاقی برای همسرش بیفتد مسوول آن «جعفری دولت‌آبادی و محسنی ‌اژه‌ای» دادستان تهران و سخنگوی قوه قضاییه هستند که تاکنون به درخواست‌های او برای معالجه پاسخی نداده‌اند. به گفته خانم حسینی، احسان مازندارانی حدود یک هفته است به دلیل شرایط وخیم جسمی فقط قادر به نوشیدن آب و مایعات است.

در حالی وضعیت احسان مازندرانی و بسیاری از زندانیان دیگر در زندان‌ها وخیم است و نیازمند پزشکی هستند که غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه روز ۲۹ مرداد ماه گفته بود به همه نیازهای بهداشتی و درمانی زندانیان توجه می‌شود. او گفته بود: «نسبت به درمان و سایر خدمات پیش بینی‌هایی صورت می‌گیرد و سازمان زندان‌ها در حد توان و امکانات اقدام می‌کند.»

احسان مازندرانی، روزنامه‌نگار و مدیر مسوول سابق روزنامه فرهیختگان در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ به همراه پنج روزنامه‌نگار دیگر تحت پروژه نفوذ از سوی ماموران حفاظات اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. او در اواخر اسفند همان سال در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به دو اتهام «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به هفت سال حبس محکوم شد. بعدتر به وکیل او ابلاغ شد که دادگاه تجدیدنظر حکم او را به دو سال حبس کاهش داده، با این حال طبق برگه‌ی که به او بعدتر رسیده معلوم شد این روزنامه‌نگار به یک سال و یک ماه و ۱۲ روز حبس محکوم شده است.

این روزنامه‌نگار در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۵ پس از پایان دوران حکمش از زندان آزاد شد اما در تاریخ ۲۲ اسفند ۹۵ مجددا در منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. ماموران دلیل بازگرداندن او را اشتباه در حکم عنوان کرده‌اند و این‌که نباید او آزاد می‌شده است. در حال حاضر او طبق همان دو سال حبس، یک ماه دیگر به تمام شدن حکمش بیشتر باقی نمانده است اما این روزها به شدت حال او وخیم اعلام شده است.

در حال حاضر هنگامه شهیدی، آفرین چیت‌ساز و احسان مازندرانی، یغما فشخامی و ساسان آقایی در زندان اوین در زندان اوین به سر می‌برند. ساسان آقایی و یغما فشخامی هنوز در حال بازجویی هستند و اتهام آن‌ها مشخص نشده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s