شروع اعتصاب غذای آتنا دائمی در اعتراض به «اعمال خلاف مجریان قانون» در صدور حکم برای خود و دو خواهرش

منتشرشده در

atena-daemi-2-1.jpg

آتنا دائمی، فعال حقوق مدنی زندانی که به تازگی حکم جدید سه ماه و یک روز حبس به پرونده فعلی او اضافه شده است در اعتراض به این حکم جدید و همچنین محکومیت یک سال حبس تعلیقی دو خواهرش (انسیه و هانیه دائمی) از روز شنبه ۱۹ فروردین ماه در بند زنان زندان اوین اعتصاب غذا (تر) کرد.

این زندانی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسوولان قضایی که نسخه‌ای از آن در اختیار کمپین حقوق بشر در ایران قرار گفته است با بیان اینکه تا رسیدن به خواسته‌اش دست از اعتصاب غذا برنخواهد داشت، نوشته است: «مسوولیت هر اتفاقی که برایش رخ دهد با رییس زندان اوین و براداران سپاهی و دادستانی است.» او با اشاره به اینکه می‌داند اعتصاب غذا «خشونت علیه خود» است، نوشته ولی این «تنها راه اعتراضم به گروگان‌گیری و اعمال خلاف قانون مجریان قانون است.»

به گفته یک منبع مطلع درخواست او از مقامات قضایی برای توقف اعتصاب غذایش «اعلام و ابلاغ حکم برائت از خودش و دو خواهرش از دو اتهام «تمرد در برابر ماموران در حین انجام وظیفه» و«توهین به مامور دولت حین انجام وظیفه» است.

آتنا دائمی همچنین در ابتدای نامه‌اش با اشاره به فشار بر خانواده‌های زندانی نوشته است: «اجازه نمی‌دهم دستگاه‌های امنیتی علاوه بر زیر پاگذاشتن قانون خود نوشته‌شان، از خانواده‌های‌مان به عنوان ابزار شکنجه روانی و ایجاد فضای خفقان در جامعه استفاده کنند.»

او در بخشی از نامه‌اش در انتقاد به بازداشت منتقدان حکومت نوشته است: «هرازگاهی از گوشه و کنار دنیا می‌شنویم که تعدادی جنایتکار یا تروریست مرم را به گروگان می‌گیرند تا به اهداف‌شان که انتقام‌گیری یا کسب ثروت است دست یابند اما در ایران برعکس همه‌جا این مجریان قانون هستند که مردم، اموال‌شان و خانواده‌های زندانیان سیاسی را به گروگان می‌گیرند تا در جامعه رعب و وحشت و خفقان به خواسته‌شان که بقای خود است، برسند.»

یک منبع مطلع به وضعیت آتنا دائمی با اظهار نگرانی از وضعیت جسمی او گفت:‌ «قبل از سال جدید، یک روز آتنا ناگهان بینایی یکی از چشم های را کامل از دست می‌دهد و چند روز پس از آن چشمش بینایی لازم را نداشته و تار می‌دیده که او را به بیمارستان فارابی منتقل کردند. پزشک گفته بود عصب چشمش متورم شده اما برای تشخیص علت باید ام. آر. آی شود اما بعد تعطیلات نوروزی مواجه شدیم و متاسفانه هنوز آتنا به بیمارستان منتقل نشده است.»

آتنا دائمی در تاریخ ششم آذر ماه ۹۵ با هجوم ماموران به منزلش که «بدون احضاریه کتبی و خودداری ماموران سپاه از نشان دادن حکم قضایی» همراه بود برای اجرای حکم هفت سال حبسش به زندان اوین منتقل شد. خانم دائمی از اقدام ماموران سپاه پاسداران در زمان بازداشت در منزلش که بدون نشان دادن حکم قضایی و همراه با خشونت و توهین بوده شکایت کرد با این حال تاکنون به شکایت او پاسخی داده نشده است. یک منبع مطلع در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۱۵ فروردین ۹۶ گفت: «گفته شده متن شکایت در دفتر آقای چهارمحالی، رییس زندان اوین گم شده است.»

اما ماموران سپاه از آتنا دائمی و دو خواهرش به دلیل مقاومت و توهین به ماموران در زمان اجرای حکم شکایت کرد و در شعبه ۱۱۶۳ دادگاه کیفری شهید مقدس آتنا، انسیه و هانیه دائمی به اتهامات «تمرد در برابر ماموران در حین انجام وظیفه» و «توهین به مامور دولت حین انجام وظیفه» محکوم و به سه ماه و یک روز حبس محکوم شدند. این حکم برای دو خواهر آتنا به مدت یکسال به حالت تعلیق درآمده اما حکم آتنا به حکم هفت سال حبس فعلی او اضافه شده است. حکم آن‌ها پس از تعطیلات نوروزی به وکیل‌شان ابلاغ شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s