انتشار فایل صوتی دیدار آیت الله منتظری با مسئولین درباره اعدامهای تابستان ۶۷ (برای اولین بار)

منتشرشده در

وب سایت آیت الله منتظری، از مهمترین چهره های معترض در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ برای نخستین بار فایل صدای جلسه مورخ ۲۴ مردادماه این مرجع تقلید درگذشته شیعه با مسئولان قضایی و امنیتی وقت را منتشر کرده است که در پی می آید.

اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ واقعه‌ای بود که طی آن عده بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان‌های جمهوری اسلامی در ایران در ماه‌های مرداد و شهریور ۱۳۶۷ اعدام شدند. به طور کلی جرم زندانیان همکاری با سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی به خصوص سازمان مجاهدین خلق ایران و همچنین طیف‌های مختلف گروه‌های چپ و کمونیست بود. تعداد قربانیان این واقعه نزد مراجع مختلف متفاوت و بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر است. بیشتر اعدام‌شدگان چپ‌گرای زندان‌های تهران در گورهای دسته‌جمعی در گورستان خاوران به خاک سپرده‌شدند.

حسینعلی منتظری در اعتراض به این اعدام‌ها دو بار به تاریخ ۹ و ۱۳ مرداد به خمینی نامه نوشت و خمینی در تاریخ ۱۵ مرداد به او پاسخ داد. خمینی در نامه عزل منتظری نوشت: «در همین دفاعیه شما از منافقین تعداد بسیار معدودی که در جنگ مسلحانه علیه اسلام و انقلاب محکوم به اعدام شده بودند را منافقین از دهان و قلم شما به آلاف و الوف رساندند ومی‌بینید که چه خدمت ارزنده‌ای به استکبار کرده‌اید.»

به گزارش هرانا، تارنمای رسمی آیت الله منتظری در سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ برای نخستین بار فایل صدای گزارش جلسه آیت الله و مسئولین فضایی و امنیتی وقت به مثابه سندی تاریخی منتشر کرده است. این تارنما در مقدمه انتشار این صدا آورده است “از آنجا که “دانستن حق مردم است” پیشتر اسناد مکتوب مربوط به اعدامهای تابستان ۱۳۶۷ ارائه گردید.”

این گزارش اضافه می کند آیت الله منتظری پس از اطلاع از این اعدامها و در جهت توقف آن، علاوه بر نگارش دو نامه به آیت الله خمینی، در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ دیداری با آقایان: نیری (حاکم شرع)، اشراقی (دادستان)، رئیسی (معاون دادستان) و پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) داشتند که شرح آن در پیوست شماره ۱۵۵ کتاب خاطرات آمده است.

اینک فایل صوتی این دیدار با امانتدارى و بدون هیچ ویرایشی برای اولین بار منتشر مى گردد.

1 دیدگاه برای «انتشار فایل صوتی دیدار آیت الله منتظری با مسئولین درباره اعدامهای تابستان ۶۷ (برای اولین بار)»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s