امید کوکبی با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به مرخصی استعلاجی آمد

منتشرشده در

Omid-Kokabee-2

یک منبع مطلع به وضعیت امید کوکبی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت او در تاریخ پنجم خرداد ماه با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای دو هفته به مرخصی استعلاجی آمده است. به گفته این منبع امید کوکبی، دانشجوی سابق دکتری فیزیک اتمی روز پنجم خرداد ماه بیمارستان را ترک کرده و قرار است ادامه معالجه در محیط خانه صورت بگیرد.

این منبع مطلع به کمپین گفت: «او با قرار وثیقه برای دو هفته آزاد شده است که البته گفته شده هر دو هفته قابل تمدید است و احتمالا برای یک تا سه ماه خواهد بود. ما واقعا امیدواریم که این مرخصی تا درمان کامل امید ادامه پیدا کند.»

همچینن این منبع مطلع به کمپین گفت دوستان امید کوکبی، زندانی عقیدتی و دانشجوی نخبه ایرانی، قرار وثیقه سنگین ۵۰۰ میلیون تومانی او را مهیا کرده اند.

امید کوکبی، زندانی عقیدتی و دانشجوی سابق فیزیک اتمی که از تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱ در بازداشت به سر می برد و در طی پنج سال گذشته حتی یک روز هم از حق مرخصی برخوردار نبوده است به بیماری سرطان کلیه در زندان دچار شد و در فروردین ماه امسال از زندان به بیمارستان منتقل شد. پزشکان به دلیل پیشروی سرطان مجبور به تخلیه کامل کلیه سمت راست او شدند.

سعید خلیلی، وکیل او بارها در طی این مدت با گفتگو با رسانه ها خواستار آزادی او شد. سعید خلیلی در تاریخ ۲۸ فروردین ماه گفته بود که موکلش باید بر اساس ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری هر چه سریعتر برای انجام امور پزشکی و عمل جراحی آزاد شود. این وکیل همچنین گفته بود طبق قانون بیش از دو سال است که شرایط و استحاق برخورداری از آزادی مشروط را دارد با این حال هنوز و حتی با توجه به بیماری سرطانش آزاد نشده است.

امید کوکبی، نخبۀ ایرانی ۳۰ ساله، فارغ التحصیل دانشگاه شریف ودانشجوی مقطع فوق دکتری فیزیک اتمی در دانشگاه تگزاس آمریکا در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱  در فرودگاه امام خمینی هنگام ترک کشور بازداشت شد. وی پس از بازداشت  مدت ها در انفرادی بود و خانواده و وکیلش امکان تماس با او را نداشتند. او پس از ۱۵ ماه بازداشت موقت در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی در روز یکشنبه ۱۴ مه ۲۰۱۲ به اتهام ارتباط با دول متخاصم (آمریکا) به ده سال حبس محکوم شد. وکیل او در سال ۱۳۹۳ تقاضای اعادی دادرسی برای نقض حکم ده سال حبس را داد با این حال مجددا شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر حکم ۱۰ سال حبس او را تایید کرد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s