عفو بین‌ الملل: درصورت بازگشت به زندان خطر مرگ امید کوکبی را تهدید می‌کند

منتشرشده در

Amnesty-300x191روز جاری سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه ای با عنوان «امید کوکبی فیزیک‌دان ایرانی نیازمند مراقبت‌های ویژه درمان سرطان است» نسبت به بازگردان وی به زندان و تهدید جانش به دلیل نبود رسیدگی پزشکی لازم هشدار داد و از مقامات جمهوری اسلامی خواست فورا و بدون قید و شرط امید کوکبی را آزاد کنند و اطمینان دهند وی در خارج از زندان رسیدگی‌های پزشکی لازم و تخصصی را دریافت خواهد کرد.

امروز ۱۷ ماه‌ می میلادی، سازمان عفو بین الملل در بیانیه اقدام فوری، نسبت به بازگشت امید کوکبی به زندان و به خطر افتادن جانش هشدار داد.

در این بیانیه آمده است: فیزیک‌دان ایرانی و زندانی عقیدتی امید کوکبی در ۲۲ آوریل طی یک عمل جراحی کلیه راستش را از دست داد. وی درپی ۵ سال عدم رسیدگی پزشکی در زندان دچار سرطان پیشرفته کلیه شد. او نیازمند مراقبت‌های ویژه بعد از عمل و درمان سرطان است. در صورت بازگشتش به زندان خطر مرگ جانش را تهدید می‌کند.

این بیانیه از مقامات حکومت ایران می‌خواهد فورا و بدون قید و شرط امید کوکبی را آزاد کنند چراکه وی زندانی عقیدتی بوده و تنها به خاطر انجام مسالمت‌آمیز حق آزادی بیان در زندان نگهداری می شود. این سازمان همچنین خواستار آن‌است که مسئولین اطمینان دهند وی در خارج از زندان رسیدگی‌های پزشکی لازم و تخصصی را دریافت خواهد کرد.

آقای کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک با تخصص لیزر در دانشگاه آستین تگزاس، بهمن ماه سال ۱۳۸۹ هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و بعد از چند ماه به اتهام “ارتباط با دولت متخاصم” و “کسب مال نامشروع” به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

حکم ۱۰ سال حبس امید کوکبی در دی‌ماه ۱۳۹۳ مجددا تایید شد. به گفته آقای کوکبی حکم دادگاه بر اساس اعترافات اجباری خلاف واقع صادر شده است.

او از ۵ سال و چندین‌ماه پیش بدون مرخصی در زندان به سر می برد. امید کوکبی در این مدت، چندین بار با دفع سنگ کلیه و خونریزی داخلی ناشی از آن دست و پنجه نرم کرده است.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s