چرا حسین رونقی نابغه کامپیوتر و اینترنت ۱۵ سال از جوانی‌اش رادر زندان بگذراند ؟

منتشرشده در

حسین نابغه کامپیوتر و اینترنت است، نابغه‌ای که باید بهترین امکانات را در اختیارش قرار می‌دادند تا از دانش او استفاده شود اما حالا باید با وجود بیماری شدید کلیوی، ۱۵ سال از جوانی‌اش رادر زندان بگذراند .

ronaghi.negaam
حسین برای بار چندم اعتصاب غذا کرده و شک نکنید که به خانواده اش گفته اند که نگذارید خبر منتشر شود و آن ها را ترسانده اند. ما هم دلش را نداریم، فقط چند سوال کوچک داریم و شما را با هفت سین بازی و خوشحالی عیدتان تنها می گذاریم.
«سوال ۱- یک جوان متولد ۶۴ چرا باید به خاطر «فیلترشکن ساختن» ۱۵ سال برود زندان؟
سوال ۲- با اون وضع کلیه‌ی مریض، آیا سیستم قضایی و بازجوهاش حیا نمی کنند که نمی گذارند این بچه درمان بشود؟
سوال ۳- آیا می دانید که حسین چند سال است که سفره هفت سین ندیده؟
سوال ۴- می دانید طی کردن مسافت ۶۰۰ کلیومتری از شهر دور ملکان به تهران، هفته ای یک بار برای دیدن فرزند یعنی چه؟ پدر و مادرش هر هفته این مسافت را می کوبند و به تهران می آیند که شاید بتوانند حسین‌شان را ببینند.
سوال ۵- آیا می‌دانید حسین از زمان بازداشتش تاکنون، ۷ بار تحت عمل جراحی کلیه قرار گرفته است؟
سوال ۶- حسین نخواست مملکتش را ترک کند. او عاشق کشوری است که مردم اش دچار سانسور اند. حسین، مخِ این مملکت، مجبور است به خاطر عشقش نیروی فکری اش را صرف مبارزه با سانسور دولتی بکند. او فیلتر شکن می ساخت. چرا باید یک نخبه، نیروی فکری‌اش را به جای اختراع و اکتشاف صرف ساختن فیلترشکن کند؟
سوال ۷- اگر شما به جای بازداشت کننده‌هایش بودید، می گذاشتید یک جوان نخبه اینترنت بدون همکاری با شما همین طوری راست راست آزاد بگردد؟ اگر او علیه مردم خودش با سانسورچی ها و عوامل دولتی همکاری کند، خودِ شماها اولین منتقدانش نمی شوید؟

چهار نامه او به مسئولان قضایی و زندان بی‌جواب مانده است

اجازه دهند ما حسین را ببریم بیمارستان خارج از زندان تا زیر نظر پزشکان متخصص تحت درمان قرار بگیرد. بعد از اینکه خوب شد خودمان او را به زندان بر می گردانیم. نگه داشتن فردی که دکترها نسبت به بیماری اش هشدار داده اند در زندان خلاف قانون است. من از مسئولین خواهش می کنم فرزندم را آزاد کنند و به او مرخصی درمانی بدهند. وضعیت جسمانی اش بد است و نگه داشتن یک فرد مریض در زندان غیرقانونی است.

سیدحسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی که از اواخر دی ماه سال گذشته در زندان بسر می برد در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولین زندان به مشکلات جسمانی اش دست به اعتصاب غذا زده است.

زلیخا موسوی، مادر حسین رونقی ملکی با تایید خبر اعتصاب غذای فرزندش به خبرنگار کلمه می گوید: “امروز یک ملاقات حضوری با حسین داشتم و متوجه شدم که دو روز است در اعتصاب غذا بسر می برد و خیلی هم لاغر شده بود و وضعیت خوبی نداشت.”

حسین رونقی ملکی که از خرداد ماه سال جاری با وثیقه سنگین یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی در مرخصی درمانی به سر می برد، صبح روز چهارشنبه ۳۰ دی ماه به زندان اوین منتقل شد. مشکلات جسمانی این زندانی سیاسی از آن زمان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان افزایش یافته و به گفته دکتر بهداری زندان اوین باید در خارج از زندان تحت درمان قرار گیرد.

خانم موسوی در مورد علت اعتصاب غذای این زندانی سیاسی توضیح می دهد: “الان دو ماه و ده روز است که حسین در زندان است و هیچ رسیدگی درمانی برایش انجام نداده اند. دکتر نوشته که باید “ام آر آی” شود اما هیچ ترتیب اثری ندادند. آزمایش ها نشان داده که کلیه حسین عفونت کرده و بزرگ شده و ستون فقراتش هم آسیب دیده، حتی دکتر بهداری اوین گفته که بهداری امکانات پزشکی کافی برای درمان حسین ندارد و باید خارج از زندان تحت درمان قرار گیرد اما باز هیچ جوابی نمی دهند. پزشک قانونی هم نامه نوشته که باید حسین در خارج از زندان تحت درمان قرار بگیرد اما می گویند که سپاه از انتقال حسین به خارج از زندان برای درمان جلوگیری می کند.”

وی در ادامه می افزاید: “در این دو ماه مدام برای پیگیری به تهران می روم تا بتوانیم اجازه مسئولین را بگیریم تا حسین را برای درمان به بیمارستان خارج از زندان منتقل شود اما مسئولین می گویند ما خبر نداریم. خود حسین چهار نامه خطاب به رئیس زندان اوین و معاون سازمان زندانها و دکتر بهداری اوین و دادستان نامه نوشته و گفته که اگر هیچ رسیدگی به وضعیتش نکنند دست به اعتصاب غذا می زند و وقتی که کاری نکردند دست به اعتصاب غذا زد.”

مادر این زندانی سیاسی ادامه می دهد: “حتی داروهایی که می دهیم به او نمی دهند. دکترها گفته اند که بخاطر مشکلات جسمانی که دارد باید رژیم غذایی درمانی داشته باشد اما اصلا توجهی به توصیه دکترها هم نمی شود.”

حسین رونقی ملکی در آذر ماه سال ۸۸ بازداشت و در مهر ماه سال ۸۹ به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر به علت مشکلات جسمانی از زندان آزاد شد و توقف اجرای حکم به او اعلام شد اما در روندی غیرقانونی باز به زندان برگردانده شد. وی بار دیگر به دلیل مشکلات کلیوی و وخامت حالش در روز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه به قید وثیقه و برای ادامه درمان، از بند هفت زندان اوین به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

حسین رونق ملکی در حالی به زندان بازگشت که پزشکان بازرسی سازمان زندان‌ها نیز گفته‌اند شرایط زندان برای نگهداری یک وی با توجه به مشکلات جسمانی اش به هیچ عنوان مناسب نیست و خطرات زیادی دارد.

طبق پرونده پزشکی حسین رونق ملکی، وی به شدت از بیماری کلیوی رنج می برد بطوری که کلیه چپ وی بر اساس نظر پزشکی قانونی کارکرد واضحی ندارد و باید کلیه راست تحت شرایط خاصی و پیگیری های مداوم حفظ شده و آسیب نبیند. بیماری گوارشی (زخم مزمن اثنی عشر و رفلاکس مری و رفلاکس صفراوی معده) همچنان ادامه دارد از دیگر مشکلات جسمانی وی هست که با رعایت رژیم غذایی خاص و استفاده مداوم از داروها، این مشکلات کنترل شده است شرایطی که در زندان وجود ندارد.

این زندانی سیاسی همچنین دچار مشکل خونی و ریوی است و به گفته پزشکان متخصص مشکل ریوی آسیب دیدگی هر دو ریه را نشان می دهد و تشخیص اولیه ابتلا به آسم (رسترکتیو ریه ها) بوده که باید مراحل تشخیصی کامل گردد. همچنین غلظت خون بالا مشکلات دیگری برای وی فراهم آورده که باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. مشکل افتادگی دریچه میترال قلب، آریتمی قلب همراه با افت و خیز فشار خون از دیگر مشکلاتی است که در شرایط استرس زا خطرناک خواهد شد. پروستات، آرتروز زانو و گردن، التهاب طحال بدلیل غلظت خون بالا از دیگر مواردی هست که باعث بدتر شدن اوضاع جسمی وی خواهد شد.

خانم موسوی در پایان خطاب به مسئولین قضایی و رئیس سپاه می گوید: “درخواست من بعنوان یک مادر این است که پسرم را آزاد کنند. او حالش بسیار بد است. اجازه دهند ما حسین را ببریم بیمارستان خارج از زندان تا زیر نظر پزشکان متخصص تحت درمان قرار بگیرد. بعد از اینکه خوب شد خودمان او را به زندان بر می گردانیم. نگه داشتن فردی که دکترها نسبت به بیماری اش هشدار داده اند در زندان خلاف قانون است. من از مسئولین خواهش می کنم فرزندم را آزاد کنند و به او مرخصی درمانی بدهند. وضعیت جسمانی اش بد است و نگه داشتن یک فرد مریض در زندان غیرقانونی است.”

مخالفت سپاه در مورد درمان حسین رونق ملکی در حالی صورت می گیرد که مطابق با ماده ۵۰۲ و همچنین عفو رهبری حکم این زندانی سبز شکسته شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s