رئیس‌جمهور مسئول اجرای قانون اساسی در همه امور نیست

منتشرشده در

به گفته‌ آملی لاریجانی، رئیس‌جمهور مسئول اجرای قانون اساسی در همه امور نیست و برای مثال معنایی ندارد که او بر استقلال قوه قضائیه نظارتی داشته باشد.

amoli-larijani.negaam.jpg

صادق آملی‌لاریجانی، رئیس قوه‌ی قضائیه جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه (۱۴ بهمن / ۳ فوریه) در یک سخنرانی‌ با اشاره به این‌که به نظر او اصل ۱۳ قانون اساسی ایران “ابهام” دارد، گفت که معنا ندارد اجرای قانون در همه‌جا و همه موارد برعهده رئیس‌جمهور باشد.

آملی لاریجانی که در مراسم افتتاح ساختمان تازه‌ی دیوان عدالت اداری سخن می‌گفت، تصریح کرد که این “برداشت نادرستی” است که رئیس‌جمهور مسئول اجرای قانون اساسی “در همه امور” است.

اصل ۱۳ قانون اساسی ایران، رئیس‌جمهور را بعد از رهبر جمهوری اسلامی، به عنوان عالی‌ترین مقام رسمی اجرایی کشور معرفی و تاکید می‌کند که مسئولیت اجرای قانون اساسی و همه‌ی امور قوه‌ی مجریه به جز اموری که مستقیم به شخص رهبر مربوط است، با رئیس‌جمهور است.

رئیس قوه‌ی قضائیه اما می‌گوید رئیس قوه‌ی مجریه هیچ مسئولیت و نظارتی بر قوه‌ی قضائیه نمی‌تواند و نباید داشته باشد.

آملی لاریجانی گفت: «نمی‌شود اجرای اصل استقلال قوه‌ی قضائیه برعهده رئیس‌جمهور باشد. مساله استقلال قوه قضائیه مسلم است و اصل ۵۷ قانون اساسی هم نظارت بر امور این قوه را به رهبری داده است و نه به رئیس‌جمهور.»

قانون اساسی ایران اما به این صراحت تکلیف را معین نکرده است و تفسیر از اصل ۵۷ قانون اساسی را به شورای نگهبان محول کرده است.

آملی لاریجانی همچنین مدعی شد که قوه‌ی قضائیه ایران در سطحی از استقلال است که در “هیچ‌کجای دنیا سابقه ندارد.” او گفت:«با افتخار می‌گویم قوه‌ی قضائیه ایران نه تحت سیطره دولت است و ته تحت سیطره‌ی قوه مقننه.»

این اولین‌بار نیست که آملی لاریجانی و حسن روحانی با یکدیگر درگیر مجادله لفظی می‌شوند.

حسن روحانی در مراسم گشایش نمایشگاه مطبوعات در آبان ماه گذشته با اشاره به این‌که برخی از رسانه‌ها در ایران “حاشیه امن” دارند، از قوه‌قضائیه انتقاد کرد و گفت:« قوه قضائیه باید مأمن جامعه باشد. اگر نمک سالم باشد، می‌توان جلوی هر چیز را که اشکال داشته باشد گرفت. اما اگر نمک هم فاسد شد، کار بسیار سخت می‌شود.»

آملی لاریجانی در واکنش به این اظهارات روحانی، او را آشکار به “سخنان خلاف” متهم کرده و گفته بود که از فردی در این سمت سیاسی انتظار نمی‌رود، چنین اظهارات نادرستی را به زبان بیاورد.

لاریجانی همچنین تاکید کرد که روحانی به دستگاه قضایی “توهین” کرده و “نسبت ناروا” می‌زند. او گفت: «رئیس‌جمهور طوری القا می‌کند انگار روزنامه خاصی بر قوه قضائیه سیطره دارد.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s