یک روزنامه ‌‌نگار دیگر در زندان؛ ریحانه طباطبایی برای اجرای حکم یک ساله خود به اوین بازگشت

منتشرشده در

 

Reyhaneh-journalist-768x468

ریحانه طباطبایی، روزنامه نگارصبح روز ۲۲ دی ماه برای اجرای حکم یکسال حبس خود به زندان اوین منتقل شد. مادر این روزنامه نگار با تایید این خبر به کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران گفت: «رفتن دخترم به زندان ناعادلانه بود و مشخص است که فقط به دلیل نزدیکی انتخابات مجلس او را به زندان فراخواندند. من هیچ دلیل دیگری برای احضار او نمی بینم چون می دانستند ریحانه فعال سیاسی است و برای رای آوردن نیروهای اصلاح طلب در مجلس فعالیت خواهد کرد، او را به زندان انداختند.»

شهناز سیاقی، مادر این روزنامه نگار درباره نحوه احضار فرزندش به کمپین گفت: «دایره اجرای احکام زندان اوین طی تماس تلفنی از ریحانه خواست تا برای اجرای حکمش، خودش را معرفی کند. ریحانه از آنها کمی مهلت خواست تا کارهای شخصیش را قبل از رفتن به زندان انجام دهد که خوشبختانه آنها هم پذیرفتند و امروز طبق احضار قبلی به دایره اجرای احکام زندان اوین رفتیم، زمان کوتاهی به ما برای خداحافظی دادند و بعد او را بردند.»

ریحانه طباطبایی، روزنامه نگار ۳۵ ساله ایرانی در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۳، در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه شد. یکسال پس از برگزاری دادگاه، در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۴ به وکیل این روزنامه نگار ابلاغ شد که او به یکسال حبس، دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه های سیاسی و محرومیت از فعالیت در رسانه ها و فضای مجازی محکوم شده است. این روزنامه نگار در ۲۲ دی ماه ۱۳۹۴ برای اجرای این حکم احضار و به زندان اوین منتقل شد.

مادر این روزنامه نگار درباره مصادیق اتهام تبلیغ علیه نظام به کمپین گفت: «عضویت در ستاد ملی جوانان در انتخابات سال ۹۲، شرکت در همایش جوانان اصلاح طلب در شهر کرد و همچنین توهین به سعید جلیلی و محمد باقر قالیباف از نامزدهای ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ در صفحه فیسبوکش از مصادیق این اتهام عنوان شد.»

مادر ریحانه طباطبایی با اظهار اینکه اتهام تبلیغ علیه نظام برای او «خنده دار» است به کمپین گفت: «چرا باید فرزند من به دلیل انتقادهایش از دو نامزد ریاست جمهوری در صفحه فیسبوکش و فقط عنوان کردن دلایلش برای اینکه به این دو نفر رای نمی دهد و یا شرکت در همایش شهر کرد که قانونی و با مجوز بوده و بسیاری در آن شرکت داشتند متهم شود. من معتقدم دخترم فقط به دلیل نزدیکی به انتخابات بازداشت شده است چون حتما در انتخابات شرکت می کرد و مردم را هم به شرکت و رای دادن به نیروهای اصلاح طلب تشویق می کرد. او حتی از دو سال پیش تاکنون فعالیت مطبوعاتی هم نداشت یعنی اجازه کار کردن نمی دادند.»

ریحانه طباطبایی که در بخش سیاسی روزنامه هایی مانند شرق، فرهیختگان و بهار به روزنامه نگاری اشتغال داشته است برای اولین بار در ۲۱ آذر ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و ۳۶ روز در انفرادی بند ۲-الف سپاه پاسداران بود. پس از آن از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «فعالیت برای دستیابی به انتخابات آزاد و انتشار اخبار جنبش سبز» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

خانم طباطبایی مجددا در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۳ برای تفهیم اتهام جدیدش «تبلیغ علیه نظام» به دادسرای اوین احضار شد. او پس از تفهیم اتهام جدیدش و واگذاری وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، برای اجرای حکم شش ماه حبس قبلی خود به زندان اوین منتقل شد. این روزنامه نگار در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۹۳ آزاد شد. همچینن خانم طباطبایی در بهمن ماه ۱۳۹۱ همراه با تعداد دیگری از روزنامه نگار برای مدتی بازداشت شد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s