دیوار ۲۵۰۰ ساله دارابگرد در معرض تخریب

منتشرشده در

فعالان میراث فرهنگی در ایران می‌گویند که نگران تخریب دیوار باستانی شهر دارابگرد در استان فارس بر اثر فرونشست زمین هستند. این دیوار گلی در اطراف شهر باستانی دارابگرد، قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد.

0,,18969095_303,00.jpg

یکی از بنا‌های تاریخی استان فارس در خطر تخریب قرار دارد. فرو نشست زمین، دیوار گلی اطراف شهر باستانی دارابگرد را تهدید می‌کند.

محمد باقر مهاجر، فعال میراث فرهنگی به خبرگزاری مهر گفت شکاف‌های گسترده‌ای در فاصله ۵۰ متری این شهر باستانی به وجود آمده که ناشی از ایجاد فرونشست در شهرستان داراب است.

او با اشاره به اینکه در قسمت‌هایی از دروازه شمالی دارابگرد شکاف‌هایی به عمق دومتر ایجاد شده، افزود: «طی چند سال گذشته این شکاف‌ها پیشروی کرده و قسمت‌های عمده‌ای از خندق و دیوارهای این شهر باستانی را تخریب کرده است.»

طهمورث یوسفی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب ایران می‌گوید که شهرستان داراب طی چند سال گذشته به صورت جدی با پدیده فرونشست مواجه بوده است.

به گفته این مقام مسئول در دارابگرد گودال‌هایی وجود دارد که به احتمال زیاد در گذشته پرآب بوده و احتمال می‌رود با خالی شدن این حوضه‌ها از آب، این فرونشست‌ها ایجاد شده باشد.

شهر تاریخی دارابگرد در شش کیلومتری شهر داراب فعلی قرار دارد و به عنوان نخستین پایتخت ساسانیان شناخته می‌شود. در اطراف این شهر دیواری عظیم به قدمت ۲۵۰۰ سال از رس و سنگ و ملات آهک ساخته شده که ارتفاع آن به بیش از ۱۰ متر می‌رسید.

0,,18969094_401,00

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s