تجمع صدها کارگر صنعت برق مقابل مجلس

منتشرشده در

صدها کارگر معترض صنعت برق کشور پس از تجمع در مقابل سازمان مدیریت و وزارت نیرو، امروز مقابل مجلس چادر زدند.

683-1024x576

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کلمه، این نمایندگان پنج هزار کارگر اپراتورهای برق فشار قوی که از پاسخگو نبودن مسئولان به ستوه آمده‌اند، تهدید کردند که در صورت ادامه بی‌اعتنایی مسئولان دولت و مجلس به خواسته‌هایشان، می‌توانند برق سراسری کشور را قطع کنند.

پس از تهدید کارگران اپراتورهای برق که از صبح دیروز در مقابل وزارت نیرو دست به اعتصاب زده و چادرهای خود را برپاکردند، یک مقام سازمان مدیریت و برنامه ریزی قول داد تا در روز چهارشنبه در جلسه‌ای با نمایندگان کارگران مشکل آن‌ها را بررسی کنند.

پس از این وعده صدرنوری معاون نوبخت به کارگران، آن‌ها چادرهای خود را جمع کردند تا صبح امروز تحصن خود را در مقابل مجلس شورای اسلامی ادامه دهند.

کارگران تهدید کرده‌اند که با بلاک اوت “قطع سراسری برق کشور”، خواسته‌های خود را پیگیری کنند، تهدیدی که به نظر می‌رسد موجب نگرانی مسولان وزارت نیرو شده است.

همچنین نمایندگان کارگران که بساط اعتصاب خود را به مقابل مجلس منتقل کرده‌اند، به خبرنگار کلمه گفته‌اند که امروز دوشنبه در کمیسیون اجتماعی مجلس با نمایندگان جلسه مشترک برگزار خواهند کرد.

نمایندگان ۵ هزار نفر از کارگران اپراتورهای قرارداد کار معین پست‌های فشار قوی برق سراسر کشور از روز یکشنبه ششم دی‌ماه در مقابل مجلس شورای إسلامی و سازمان مدیریت برنامه ریزی دست به اعتصاب و تحصن می‌زنند.

این عده عمدتا دارای تحصیلات عالی در مراکز معتبر أموزش عالی، با قراردادهایی با درآمدهای ناچیز استخدام شده‌اند و تا کنون چندین بار برای أعاده حقوق خود دست به اعتراض زده‌اند.

خواست‌های مشروع و قانونی این کارگران بار‌ها و بار‌ها در دوره محمود احمدی‌نژاد و دولت کنونی تنها منجر به دادن وعده حل مشکلات شده ولی تا کنون نتیجه‌بخش نبوده است.

نمایندگان این کارگران هفته پیش با صدور اطلاعیه‌ای خطاب به خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های کشور اعلام کرده بودند که از روز ششم دی تجمع صنفی اپراتورهای قرارداد کارمعین پست‌های فشار قوی برق تا حصول نتیجه مطلوب ادامه خواهد یافت.

اولین تجمع این کارگران، دی‌ماه سال قبل مقابل مجلس شورای إسلامی برگزار شد که حاصل آن نامه‌ای با امضای ۷۰ نماینده مجلس به وزیر نیرو در تأیید مشکلات این عده از کارگران و حساس بودن شغل اپراتور پست‌های فشار قوی برق بود که خواستار تبدیل وضعیت قراردادهای انان شده بودند.

این کارگران در اخرین روز فروردین ١٣٩۴ نیز با تجمع مقابل نهاد ریاست جمهوری، حقوق و خواست‌های خود را پیگیری کردند و حاصل آن، ارسال نامه‌ای از سوی وزیر نیرو به نوبخت مبنی بر این بود تا نسبت به تغییر وضعیت دارندگان این شغل کلیدی و حساس مجوزهای لازم از سوی سازمان مدیریت صادر شود.

پاسخ نوبخت به این درخواست مبنی بر اینکه «سیاست دولت کوچک سازی است»، اما پاسخگوی این کارگران نبود و بار دیگر آن‌ها را مرداد ماه ٩۴ به مقابل مجلس کشاند.

تجمع کارگران این بار منجر به تهیه دو طرح در مجلس شد.

طرح دو فوریتی تبدیل وضعیت اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق و طرح عادی یکسان سازی حقوق و مزایا و استمرار قرارداد با نیروهای رسمی و پیمانی، پاسخ مجلس به درخواست‌های این کارگران بود؛ دو طرحی که اولی در صف طویل بررسی طرح‌های دوفوریتی قرار دارد و طرح یکسان‌سازی نیز در کمیسیون‌ها دست به دست می‌شود.

کارگران خسته از روند طولانی رسیدگی به درخواست‌های مشروع و ابتدائی خود اول آذر نیز در مقابل سازمان مدیریت و مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند و نتیجه آن، قول پیگیری از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود.

در این فواصل، برخی نماینده‌های اپراتورهای قرارداد کار معین از اولین تجمع خود تا امروز در سالن‌های مجلس و کمیسیون‌های مربوطه در جلساتی با نمایندگان مجلس و نمایندگان وزارت نیرو شرکت کردند که پیامد آن پذیرش بار مالی تبدیل قراردادهای این کارگران از سوی دولت بود.

وزارت نیرو قبول کرد که این کارگران را که تعدادشان نزدیک به ۵ هزار نفر است، به صورت کارگر دائم درآورد و بار مالی آن را متقبل شود.

این تعهد اما در جلسه سه جانبه با حضور نمایندگان سازمان مدیریت و نمایندگان اپراتور‌ها حاشا شد و جای آن را طرحی گرفت که خواستار آن بود تا کلیه اپراتورهای کار معین را از تبصره ماده ۳۲ خارج و ان‌ها را به ماده ۱۲۴ خدمات کشوری تبدیل کند و به نوعی این شغل حساس در زمره مشاغل حجمی درآید تا به راحتی بتواند در برنامه ششم توسعه، به بخش خصوصی با مختصاتی شکست خورده واگذار شود.

پس از این نقض وعده‌های مکرر اکنون نمایندگان کارگران باز در تهران جمع شده‌اند.

این بار اما این کارگران که همه راههای مشروع و قانونی را با صبر و حوصله پیش برده‌اند با خود چادر و إمکاناتی همراه کرده‌اند و تصمیم دارند تا حصول نتیجه مطلوب و گرفتن حقوق قانونی خود در سرمای زمستان در مقابل مجلس چادر بزنند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s