«نفوذ و فتنه»؛ واژه‌های کلیدی اصول‌گرایان در آستانه انتخابات

منتشرشده در

محمد تقی مصباح یزدی، احمد علم‌الهدی و حیدر مصلحی نگران «نفوذ دشمن و عوامل جریان فتنه» به مجلس خبرگان و شورای اسلامی هستند. به گفته مصباح یزدی، دشمن می‌خواهد با نفوذ در خبرگان ولایت فقیه را از بین ببرد.

0,,17499840_303,00

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی «امام خمینی» و عضو مجلس خبرگان در دیدار با «هادیان سیاسی سپاه پاسداران» مطالبی را در دفاع از اصل ولایت فقیه بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این تئوریسین بخش تندروی جریان اصول‌گرایی در ایران با اشاره به مقاله‌ای از فرانسیس فوکویاما، نظریه‌پرداز ژاپنی‌الاصل آمریکایی گفت: «دشمن می‌داند که بزرگ‌ترین خطر علیه آمریکا و غرب، اسلام است و مهم‌ترین گروه از مسلمانان نیز شیعه است و در این بین شیعیان خمینی بیش از همه برای منافع غرب خطرناک‌اند. لذا از‌‌همان زمان برنامه‌ریزی کردند که برای مبارزه با انقلاب اسلامی باید این تشیع را از بین ببرند و البته محور آن تشیع نیز ولایت فقیه است، که باید اول آن را تضعیف کنند.»

فرانسیس فوکویاما در سال ۲۰۰۹ و پس از شکل‌گیری جنبش اعتراضی موسوم به «جنبش سبز» در ایران، مقاله‌ای درباره ساختار سیاسی حکومت جمهوری منتشر کرد. او در آن مقاله نوع حکومت ایران را «اقتدارگرای انتخاباتی» دانسته بود؛ چیزی شبیه به وضعیت کنونی روسیه و نه کاملا استبدادی مثل کره شمالی چرا که در ایران انتخابات برگزار می‌شود.

این مقاله البته حاوی اشتباهات زیادی هم بود، از جمله اینکه خامنه‌ای را رئیس شورای نگهبان دانسته بود و نوشته بود که شورای نگهبان بر ارگان‌های نظامی نیز مسلط است.

مشخص نیست که چرا حالا و پس از گذشت بیش از شش سال از انتشار مقاله فوکویاما، ابتدا احمد جنتی، امام جمعه موقت تهران (روز جمعه، ۴ دی) و پس از او مصباح یزدی این مقاله را شاهدی برای نظراتشان دانسته‌اند.

جنتی نیز در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفته بود که یک دانشمند ژاپنی تئوری حذف شورای نگهبان و پس از آن ولایت فقیه را ارائه کرده است.

مصباح یزدی در ادامه سخنانش، اظهار داشت که علاوه بر دشمنان خارجی عده‌ای در داخل نیز در پی این هستند که «از طریق قانونی و با عنوان نمایندگان خبرگان رهبری، زمینه رفراندومی برای کنار گذاشتن ولی فقیه را آماده کنند».

وی ادامه داد: «باید توجه داشت کسانی که زمینه رفراندوم را فراهم می‌کنند، برای بعد از آن هم برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ لذا توجه داشته باشیم که خطر امروز خطر نظامی نیست، خطر فرهنگی و فکری است.»

به نظر می‌رسد تعداد بالای کسانی که با پیش‌زمینه‌های مختلف سیاسی برای انتخابات خبرگان ثبت نام کرده‌اند، نگرانی جریان اصول‌گرا را افزایش داده است. پیش از این نیز چهره‌های دیگری از همین طیف نسبت به تعداد بالای ثبت نام شدگان برای انتخابات مجلس خبرگان و نیز حضور چهره‌های متفاوت هشدار داده بودند.

مصباح یزدی همچنین تذکر داد که «دشمن» به دنبال فریب دادن کسانی است که ساده‌تر هستند و نیز سعی دارد با پیدا کردن نقطه ضعفی در «رهبری» و بزرگنمایی آن، این نهاد را تضعیف کند.

نگرانی از «نفوذ جریان فتنه» به مجلس

علاوه بر نگرانی درباره حذف ولایت فقیه از طریق «نفوذ در مجلس خبرگان»، اصول‌گرایان نسبت به «نفوذ جریان فتنه» به داخل مجلس شورا هم هشدار داده‌اند.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در خطبه‌های این هفته نماز جمعه گفت: «مردم نسبت به کسانی که در فتنه ۸۸ با دشمن همدست شدند و اکنون می‌خواهند با حربه نفوذ دوباره وارد نظام شوند بی‌تفاوت نمی‌نشینند.»

وی تصریح کرد که یک «جریان نفوذی» به دنبال راه‌یابی به مجلس است و می‌خواهد دوباره در عرصه سیاسی کشور ظاهر شود.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات کابینه محمود احمدی‌نژاد نیز در سخنرانی در جمع فرماندهان سپاه مشهد از «طلحه و زبیرها» نام برده و گفته است: «امروزه طلحه و زبیرها به میدان آمدند و ما برای مقابله با این فتنه باید خود را بیش از گذشته ‌آماده کنیم و در حفظ و حراست از مسیر و جایگاه امام بیش از پیش بکوشیم.»

وی همچنین اظهار داشته که برخی کاندیداهای مجلس شورای اسلامی سعی دارند در حوزه‌های انتخابی خود فرهنگ کنار آمدن با آمریکا را القا کنند. وزیر اطلاعات پیشین جمهوری اسلامی این مسئله را «فتنه جدید» نامیده است.

«فتنه‌گران را باید کشت»

امام جمعه قم، آیت‌الله سعیدی هم یکی دیگر از اصول‌گرایانی است که با پیوند زدن میان اعتراضات مردمی سال ۱۳۸۸ با انتخابات پیش روی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و مقایسه وضعیت ایران در این دو موقعیت تاکید کرده که «انتخاباتی دیگر در پیش است و دشمنان همچنان در کمین بوده و امیدوار به نفوذ هستند».

او با تاکید بر این نکته که انتخابات در ایران «آزاد، رقابتی، منصفانه، عادلانه، قانونی و سالم» است نتیجه گرفت که نظام جمهوری اسلامی یک نظام «مردم سالاری دینی» است. سعیدی در عین حال افزود: «فتنه گناه اجتماعی بوده و آثار شوم آن منحصر به آشوب گران نیست، از این رو قرآن فرمود فتنه از آدمکشی بالاتر است؛ خداوند دستور داده که برای ریشه کن کردن فتنه و فتنه‌گران باید با آنها برخورد کرد و آنها را کشت.»

این خطیب جمعه نیز نگران از «نفوذ عناصر دشمن» به مجلس، به مردم توصیه کرده به نامزدهایی رأی دهند که «با دشمنان و فتنه‌گران» مرزبندی روشنی دارند.

ثبت نام گسترده اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و ورود چهره‌های جدید برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان، به نگرانی جناح‌هایی از اصول‌گرایان دامن زده است.

این دو انتخابات به طور هم‌زمان در ۷ اسفند برگزار می‌شوند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s