مطهری با اشاره به وقایع ۸۸: گاهی برخورد ما از رژیم گذشته بدتر بوده

منتشرشده در به‌روزرسانی شده در

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، در جلسه‌ای در دانشگاه تهران با اشاره به وقایع سال ۱۳۸۸ و بازداشت خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، نظام جمهوری اسلامی را با سلطنت پهلوی مقایسه کرد و گفت برخوردهای حکومت فعلی گاهی از رژیم گذشته بدتر بوده است.
کوچه اختر در تهران محل زندگی و بازداشت خانگی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد است
کوچه اختر در تهران محل زندگی و بازداشت خانگی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد است
آقای مطهری امروز، شنبه ۹ آبان، گفت نباید کسی به صرف انتقاد به زندان بیفتد و از دانشگاه اخراج شود.
به گزارش ایسنا او گفت: «گاهی نوع برخورد ما از نوع برخورد رژیم گذشته هم بدتر بوده، شهید مطهری در آن زمان به زندان رفت اما بعد از دوره زندان از تدریس محروم نشد، البته بعدا در ارتقای ایشان به استادی برایش مشکل درست کردند که آن هم به شکلی حل شد.»
عالی مطهری از محدودیت‌هایی که پس از سال ۸۸ برای مطبوعات و فعالان سیاسی ایجاد شده انتقاد کرد و گفت: «یکی از علل اینکه بر حل و فصل مسائل سال ٨٨ تاکید داریم مساله وحدت ملی است. زیرا معتقدیم جامعه نباید دو شقه باشد و نباید تفرقه و تشتت وجود داشته باشد.»
علی مطهری یکی از معدود چهره‌های سیاسی داخل ایران است که پیوسته درباره ضرورت رفع محدودیت‌های امنیتی و به ویژه آزادی رهبران جنبش سبز از حصر خانگی تاکید می‌کند.
او امروز نیز در جلسه ‹ سیاست داخلی بر محور وفاق ملی’، که انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزارکننده آن بود، موضع خود درباره بازداشت خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را تکرار کرد و گفت حسن روحانی، رئیس جمهور «وظیفه سنگینی دارد چون مجری قانون اساسی است و حصر خانگی هم با اصول ۳۲ تا ۳۷ قانون اساسی مغایر است. بحث اضطرار هم مربوط به چند ماه اول است و از آن‌جا به بعد حصر غیرقانونی بوده است.»
او گفت: «یکی از دلایل ادامه حصر بی‌تفاوتی اقشار جامعه، علما، روحانیون و دانشگاهیان است و علت آن رعب ایجاد شده است.»
مخالفت با رهبر
علی مطهری در بخش دیگری از صحبت‌هایش از هواداران افراطی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، انتقاد کرد و گفت: «کسی ممکن است نظری خلاف رهبری داشته باشد و آن را اعلام کند اما این فرد را راحت نمی‌گذارند و اگر کسی نظر مخالف ایشان بدهد یا از ایشان انتقاد کند با او برخورد می‌کنند.»
برخی از حاضران در جلسه نوشته‌های در حمایت از رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی داشتند
برخی از حاضران در جلسه نوشته‌های در حمایت از رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی داشتند
آقای مطهری گفت: «این‌طور نیست که عنایت ویژه‌ای از طرف خداوند به انقلاب ما وجود داشته باشد ما که از انقلاب صدر اسلام مهمتر نداریم. آن انقلاب بعد از ۵۰ سال به جایی رسید که امت پیغمبر، فرزند پیغمبر را کشتند. پس تضمینی نیست که ما هر طوری که عمل کنیم انقلاب باقی بماند.»
او بر لزوم رعایت حقوق منتقدان تاکید کرد و گفت: «وقتی ما مشکل انرژی هسته‌ای را با گفت‌وگو حل می کنیم و به نتیجه می‌رسانیم چطور نمی‌توانیم در داخل مسائل مورد اختلاف را حل کنیم؟… بعد از مذاکرات هسته‌ای وقت مناسبی برای پرداختن به سیاست داخلی و اصلاح نوع برخورد با مخالفان و منتقدان است.»
با وجود اینکه حسن روحانی با شعار آزادی رهبران جنبش سبز از بازداشت خانگی و آزادی دیگر زندانیان سیاسی به قدرت رسید، در بیش از دو سال اخیر گزارشی از اقدامات مشخص دولت او در این زمینه منتشر نشده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s