جنتی: دیگر در جلسات عمومی درباره برجام بحث نکنیم

منتشرشده در به‌روزرسانی شده در

45

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، می‌گوید بحث توافق هسته‌ای را باید تمام‌شده دانست، اما در عین حال گفته باید در اجرای آن مراقب بود و اعتدال را رعایت کرد. آقای جنتی گفته است: «اگر ما مقاومت نکنیم آنها پس از برجام می‌گویند که حقوق زن و مرد هم باید مساوی شود.»

او امروز، ۲۴ مهر، در نماز جمعه تهران گفته است: «به نظرم می‌آید که در جلسات عمومی دیگر نباید در مورد برجام بحث کنیم و مطلب را تمام شده بدانیم. اینکه خیر و شر بود، کم یا زیاد و یا خوب و بد بود را باید آن را تمام شده تلقی کنیم و فقط سراغ این برویم که حقی که در این برجام به ما داده شده است به ما پرداخت شود.»

دبیر شورای نگهبان هشدار داده است که هم ممکن است در اجرای توافق هسته‌ای مشکلاتی به وجود بیاید و هم اینکه ممکن است قدرت‌های غربی به دنبال تحمیل خواسته‌های دیگری، ورای مساله‌ هسته‌ای باشند.

مجلس ایران روز سه‌شنبه پس از چند هفته‌مجادله بر سر توافق هسته‌ای، طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام» را تصویب کرد. این جلسه پر تنش بود و از جمله مهدی کوچک‌زاده درباره چگونگی اداره جلسه گفت: «تصمیم لاریجانی، شمخانی و حجازی است.»

اشاره او به جلسه‌ای بود که گفته می‌شد علی اصغر حجازی، از اعضای دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، با علی لاریجانی، رئیس مجلس و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی داشته است. بسیاری از نمایندگان حضور آقای حجازی در این جلسه را نشانگر موافقت رهبر ایران با تصویب سریع طرح اجرای برجام تلقی کردند.

مصوبه مجلس به تایید شورای نگهبان هم رسیده است. آقای جنتی امروز در نماز جمعه تهران گفته است: «برجام در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده و آنها هم نظر دادند و تایید کردند اما هنوز به امضا و تایید مقام معظم رهبری نرسیده است.»

دبیر شورای نگهبان گفته است که مصوبه مجلس «چیزی در حاشیه برجام» بوده است.

او از نمایندگان مجلس تشکر کرده و گفته است: «نمایندگان مجلس واقعا در این قضیه کار کردند. بنده از کمیسیون ویژه بررسی برجام که در مجلس تشکیل شد و خیلی هم زحمت کشیدند تقدیر می‌کنم، اجرشان با خدا باشد. البته کاری ندارم که زحمات آنها چقدر به نتیجه رسیده یا نرسیده است. اما زحمات آنها برای ما قابل قدردانی و تشکر است.»

‹مراقب باشیم›

احمد جنتی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره مشکلات احتمالی اجرای توافق هسته‌ای و پیامدهای آن صحبت کرده است.

پس از نماز جمعه امروز تهران 'راهپیمایی بزرگداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر' برگزار شد
پس از نماز جمعه امروز تهران ‹راهپیمایی بزرگداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر› برگزار شد

او گفته طرف‌های غربی «به پیمانشان وفادار نیستند، باید مراقب باشیم و ببینیم که می‌خواهند چکار کنند. اینها هزار بهانه می‌آورند و به جای اینکه ما آنها را محکوم کنیم، آنها ما را محکوم می‌کنند و مدام ایراد و اشکال می‌گیرند و می‌گویند به آن وفا و عمل نکردید.»

آقای جنتی گفته دولت ایران باید در اجرای توافق هسته‌ای «قرص و محکم» باشد و «برخوردهای افراطی و تفریطی» درباره آن نشود.

او هشدار داده است: » اینها گام‌های بعدی دارند. البته امیدوارم که بنده اشتباه کرده باشم اما به نظرم این قدم اولی است که آنها برداشته‌اند و موفقیت‌هایی پیدا کرده‌اند و بعد هم می‌خواهند اگر به آنها رو دهیم و مقاومت نکنیم و ملت و دولت هم در مقابل آن نایستند اینها در آینده می‌گویند که اسرائیل را به رسمیت بشناسید.»

«اگر ما مقاومت نکنیم آنها پس از برجام می‌گویند که حقوق زن و مردم هم باید مساوی شود و باید حکم قصاص را برداریم و ازدواج‌های همجنس بازان نیز از سوی ما باید تایید شود. از این بایدها فراوان دارند. ممکن است بگویند که باید ارتباطتان را با سوریه، حزب الله لبنان و عراق قطع کنید.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s